Camino Portugués? Ten przewodnik ci pomoże

Kolejny sezon na Camino de Santiago w pełni, kolejny raz setki Polaków wyruszają na tą pełną wyzwań, wzruszeń i radości drogę, by odkrywać kim są. Kolejny raz z pomocą pielgrzymom przychodzi Szymon Pilarz wraz z najnowszym przewodnikiem swojego autorstwa właśnie po Camino portugalskim.

Szymon wcześniej napisał przewodnik po najpopularniejszej dziś drodze do Santiago de Compostela – Camino Frances (możecie o nim przeczytać TUTAJ). W tym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM publikacja dotycząca Camino prowadzącego z Fatimy do grobu św. Jakuba. Droga ta również dla mnie jest bliska, sam bowiem miałem przyjemność przejść w 2016 roku odcinek z Porto do Santiago i dalej na Finisterrę (Fisterrę).

Przewodnik, przyznam szczerze, mnie nie zawiódł. Oprócz opisu historycznego fenomenu Camino de Santiago, porad jak przygotować się do drogi oraz jak dotrzeć na miejsce startu, znajdziemy w nim przede wszystkim bardzo bogaty i pełny opis każdego etapu jaki będzie miał do pokonania pielgrzym. Wśród wielu licznych fotografii zobaczamy szczegółową mapę każdego odcinka, profil terenu jaki czeka jest do pokonania, usytuowanie schronisk dla pielgrzymów (albergue) wraz z danymi kontaktowymi oraz naprawdę dokładny opis drogi.

Autor włożył sporo wysiłku w to, by w tak przystępny dla każdego sposób opisać portugalską Drogę św. Jakuba. Co więcej, oprócz trasy centralnej, zawarł w przewodniku najważniejsze informacje dotyczące tras alternatywnych: Camino Costa, Camino Litoral (bardzo mi bliska) oraz mało znaną Camino Espiritual.

Tyle z zalet, których jest jeszcze dużo więcej. Co do mankamentów to wydaje mi się, że sama forma wydawnicza będzie tu lekką niedogodnością. Choć sam papier i sposób druku sprawiają wrażenie dość odpornego na działanie warunków atmosferycznych, to jednak przewodnik wygląda na masywny, a i waży – moim zdaniem – troszeczkę za dużo. To jest jednak kwestia czysto techniczna, i myślę, że z czasem każdy pielgrzym przywyknie do wagi swojego plecaka, w którym będzie przewodnik Szymona Pilarza.

Z serca polecam!